Derneğimiz Bünyesinde Yapılan Proje Kapsamında Elazığ’da 11 Ülkeden 31 Kişiye Seminer Verildi

 

 

 

Derneğimiz ( KAYED ) tarafın da  11 farklı ülkeden ilimize  gelen 31 kişiye, “Gençlik Çalışmaları Bağlamında Sığınmacılar İçin Dahil Edici Eğitim Stratejisi” semineri verildi.

 

Kan Arıyorum Yardımlaşma Eğitim Derneği (KAYED) tarafından düzenlenen “Gençlik Çalışmaları Bağlamında Sığınmacılar İçin Dahil Edici Eğitim Stratejisi” adlı projemiz başarıyla sonuçlandı. 1 Şubat’ta başlayan ve Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafında desteklenen projemiz, yarın sona erecek. Projemiz kapsamında , Fransa, Çek Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Macaristan, Portekiz, Slovakya, Yunanistan ve Makedonya olmak üzere 11 ülkeden 31 yabancı uyruklu vatandaş katıldı. Seminerde doktor, öğretmen ve gençlerden oluşan 31 kişilik ekiple, sığınmacıların yaşadığı sorunlar, göç, ayrımcılık, proje yönetimi ve yaygın eğitim metodolojisi ele alındı.

 

Eğitime 11 farklı ülkeden 31 kişinin katıldığını ve projenin yarın sona ereceğini belirten eğitimci Mesut Beyazid, “Projemiz 1 Şubat’ta başladı ve 8 şubatta bitiyor. Bu projemiz aynı zamanda Avrupa Birliği Bakanlığının K1 dediğimiz gençlik hareketliliği eğitim kursu diye adlandırılıyor. Avrupa Birliği Bakanlığından finanse edilmiş bir programdır. Projemizin konusu mültecileri eğitim sistemine dahil edilmesiyle ilgilidir. 11 farklı ülkeden deneyimli, Türkiye’de ve Suriye’de bizim kadar çalışmış gençler, doktorlar ve öğretmenlerle birlikteyiz. Bu konuda fikir alışverişi yaparak eğitim sistemine gençleri, dezavantajlı guruplar ve kimsesizleri sistemimize nasıl dahil edebiliriz diye konuşuyoruz” dedi.

 

Dernek olarak kurulduğumuz günden buyana gerek Elazığ gerekse ulusal düzeyde çalışmalara imza attığımızı  vurgulayan KAYED Genel Başkanımız Murat Özekinci, “Bugünde mutlu bir günümüz. Yapmış olduğumuz çalışmada, 11 farklı ülkeden gelen arkadaşlarımızı burada misafir ettik. Onlarda memnun oldu. Böyle bir projeyi hayata geçirmekten dolayı derneğimiz ve Elazığ adına mutlu olduk” diye konuştu.

 

Projemiz kapsamında Çek Cumhuriyeti’nden Elazığ’a gelen Dr. Sabina Hovancova, “Genellikle Yunanistan ve Gaziantep’te çalıştım. Gaziantep’te Suriyeli doktorlar için klinik açma gibi görevlerim vardı. 6 ay boyunca orada kaldım. Mülteciler konusundan dolayı bu projeyi seçtim. Benim için yeni olan çok şey öğrendim. Buraya gelmem çok faydalı oldu” ifadelerinde bulundu.

elazigda-11-ulkeden-31-kisiye-seminer-verildi

 

fft256_mf21700495