Derneğimiz Bünyesinde” Fotoğrafın diliyle Harput” adlı etkinlik düzenlendi.

 

Salı günü saat 19.00’da Derneğimiz toplantı salonunda düzenlenen etkinliğe dernek ( Kayed) Genel Başkanı Murat Özekinci, yönetim kurulumu, dernek üyelerimiz ,Kişisel gelişim ve Eğitim uzmanı Ziya Polattaş ve konuşmacı olarak da Fırat Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrenim görevlisi Recep Bağcı katıldı.

Genel başkanımız Özekinci ‘’ Yapılan bu etkinlik  tarihimizin gün yüzüne çıkmasında ve tarihi bilincine sahip neferlerin yetişmesi bakımında oldukça yararlıdır bizleri kırmayıp bu güzel etkinlik için aramızda olan derneğimiz üyesi sayın Recep Bağcı hocama teşekkür eder ve hoş geldin diyorum. KAYED bünyesinde her zaman bu tür etkinlikler için sık sık birlikte olacağız ‘’.dedi.

Harput Tarihi ile ilgili bilgi veren Bağcı,”19.yüzyıl Harput’u geçmiş  yüzyılların ve kültür egemenliklerinin birikimi sonucu oluşan zengin bir kültürel mirasın son dönemlerini yaşamaktaydı.. Bu zengin kültürel miras bölgeye bu yüzyılda daha fazla ilgi gösteren Amerikan, Fransız ,Alman ve İtalyan hükümetlerini de etkilemiştir. Bu devletlerin kurdukları okullar, hastaneler, yetimhaneler kiliseler ve kolejler ile birlikte, misyonerlik çalışmalarının merkezi durumuna gelen Harput, aynı zamanda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin de sosyal ve kültürel merkezi  durumuna gelmiştir. Yoğun bir şekilde basılan kitaplar ,çıkarılan dergi ve gazeteler, yüzme havuzları ve tenis kortları, bugün bile Anadolu’nun birçok kentinde bulunmayan olgulardır. ”dedi.

 

Sınırlı  sayıdaki  fotoğraflar birer belge niteliğindedir.

Konuşmasına şu şekilde devam eden Bağcı; ”Harput’un kendine özgü kültürel özellikleri içinde,19.yüzyılda meydana gelen olaylar bu zengin birikimin son karelerini oluşturacak nitelikteydi. Yaşanan bu hazin son Harput kültürünün bir daha kuşaklar boyu devam etmeyerek öyküsünün de   başlangıcını oluşturuyordu. Bu dönem olaylarını  en iyi belgeleyen fotoğrafçılığın bu açıdan da önemi büyük olmuştur. Çünkü yok olan Harput askeri, sivil ve dini mimarisi ile birlikte kültürel yapı gelenek ve görenekler, etnik yapı, ticari yaşam vb. birçok konuda bu dönemde çekilmiş sınırlı  sayıdaki  fotoğraflar, birer belge olarak bu olayları günümüze taşıyarak, dönemindeki günlere ışık tutmaktadır.” diyerek sözlerine son noktayı koydu.

İki saat süren etkinlik, seyircilerin dağılmasıyla son buldu.

 

Haber Resul Önen

IMG_0031 IMG_0008 IMG_0006